Ką turėtų žinoti tėveliai, norėdami atpratinti mažylį šlapintis į sauskelnes?

Sėdėjimas ant puoduko - vienas svarbiausių vaiko gyvenimo įgūdžių.

Kaip ir bet kuris „pirmas kartas“ pareikalaus šiek tiek pastangų, kantrybės ir laiko iš tėvelių. Jei būsime nusiteikę pozityviai, nebarsime savo mažylio už nesėkmes, už jo nenorą daryti taip, kaip mes prašome - tai būsime apdovanoti abipusiu džiaugsmu.

Specialistai rekomenduoja vaiką pratinti savarankiškai sėstis ant puoduko sulaukus vienerių, kai vaikas

pradeda suvokti, jog tarp šlapinimosi ir šlapio vystyklo esama tiesioginio ryšio. Išsirinkę ir nusipirkę Jums labiausiai patikusį puoduką leiskite vaikui tiesiog su juo „susidraugauti“ – pasodinkite mėgstamą žaisliuką, imituokite, kad žaisliukas šlapinasi. Tegu vaikas pats išbando, kad ir su kelnaitėmis pasėdėti ant puoduko. Kai puodukas jau taps „savas“, galima pradėti mokyti. Tačiau nereikia skubėti. Nurodymai turi būti trumpi, nes mažas vaikas dėmesį išlaiko vos kelias minutes.

Specialistai teigia - jei vaikui nusibosta, neverta stengtis kuo ilgiau laikyti jį ant naktipuodžio sekant pasakas, dainuojant daineles - sėdėjimas ant naktipuodžio neturi virsti siužetiniu žaidimu.

Svarbiausia nekelti streso nei vaikui, nei sau. Ir jokiu būdų nelyginkite savo vaiko su draugų/ kaimynų/ giminaičių vaiku!!!! Kiekvienas vaikas individualus ir kiekvienam vaikeliui savas laikas ir būdas.

Nepamirškime, kad didelis spaudimas nepagreitins proceso, tik sukels bereikalingos įtampos.

VŠĮ "Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro" psichologės Astos Budvytienės patarimai:

Sėdėjimas ant puoduko - vienas svarbiausių vaiko gyvenimo įgūdžių. Vienas dalykas, dėl kurio sutaria visi pediatrai, psichologai ir kiti specialistai - kad negalima naudoti prievartos. Rezultatai gali atsiliepti net suaugusiame amžiuje. Prievarta vaiko nepaskatinsi, bet pagyrimu - taip. Kiekvieną sėkmingą bandymą reikia pastebėti ir vaikutį pagirti už jo pastangas.

Jūsų dėmesiui - keletas būdų, kurie padės vaikui susidraugauti su naktipuodžiu.

Pirmas būdas: mokymasis stebint. Vaikai stebi tėvus ir juos kopijuoja. Todėl galite leisti vaikui eiti paskui jus į tualetą, pasakokite, ką čia veikiate. Idealu, jei ant puoduko pratins tos pačios lyties tėvas. Vyresnieji broliai ar seserys taip pat gali būti puikus pavyzdys jaunesniam, kaip jie sėda ant puoduko ar klozeto. Paprastai vaikai labai linkę kopijuoti vyresnėlius. Aišku, jei vyresnėlis nenori įsileisti mažojo į tualetą, negalima jo versti. Netgi naminiai gyvūnėliai gali būti geras pavyzdys mažyliui, kuriam atėjo metas mokytis daryti į naktipuodį. Taip pat palankus metas pakalbėti su vaiku apie intymias kūno vietas ir tai, kad tik tam tikri žmonės gali jas matyti.

Antras būdas: knygelių, paveikslėlių metodas. Rodykite paveikslėlius, knygeles, bet ne per ilgai. Jei vaikui nusibosta, neverta stengtis kuo ilgiau laikyti jį ant naktipuodžio sekant pasakas, dainuojant daineles - sėdėjimas ant naktipuodžio neturi virsti siužetiniu žaidimu.

Trečias būdas: lėlių, žaislų panaudojimas. Pažaiskite su vaiku. Parodykite, kaip jūs sodinate ant naktipuodžio lėlę ar meškiuką. Paprašykite vaiko paaiškinti lėlei, kaip reikia naudotis puoduku. Ir stebėkite, ką jis sakys. Vaikai paprastai kartoja tai, ką ir kokiu tonu jūs sakote. Paklausykite, kaip jis žaidžia būdamas vienas. Gali kilti įvairių įžvalgų besiklausant, kas yra svarbu sakyti ar elgtis „išmokant" lėlę. Taip pat galite pastebėti vaiko baimių, susijusių su puoduku. Jei taip yra, pasiūlykite vaikui pažaisti žaidimą „lėlė bijo" ir atkreipkite dėmesį kaip vaikas guodžia, ramina savo lėles. Kitą kartą kai mažylis ko nors bijos, žinosite kaip elgtis, kad vaikas pasijustų geriau.

Ketvirtas būdas: nupirkite ir parodykite medžiagines kelnaites. Arba tegul vaikas išsirenka pats norimas kelnaites, kurias nuo šiol galės dėvėti vietoj sauskelnių. Pasakykite, kad ir jūs tokias dėvite, tik didesnes. Jei vaikas nenorės, pasakykite, kad padedate jas į stalčių, ir kai vaikas norės, galės apsiauti.

Ką daryti, jei vaikas nenori išpilti puoduko turinio? Vaikui puoduko turinys gali būti labai įdomus arba net labai brangus ir kartais vaikai nenori jo išpilti. Vaikui gali būti net baisu, nes jis tai laiko savo kūno dalimi (kaip ir būna baisu kirpti plaukus ar nagus). Švelniai paaiškinkite, kad tai, kas iš mūsų išeina, yra kūnui nereikalinga ir mes išmetame. Galite parodyti kaip patys pasinaudoję tualetu nuleidžiate vandenį.

Saugkartinio naudojimo kelnaitės (atprastukės) - kelnaitės, kurios palengvins tiek vaikelio, tiek tėvelių vargus, mokantis šlapintis ne į kelnaites. Spalvingos, nuotaikingos, patogios kelnaites, kurias lengvai išsirinksite apsilankę mūsų parduotuvėje.

http://www.rasakila.lt/paieska?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=atprastuk%C4%97s&submit_search=Paie%C5%A1ka