Mes gauname daug klausimų dėl daugkartinių kelnaičių – „atprastukių“, kurios skirtos saugiai ir žaismingai mokytis atprasti šlapintis į sauskelnes, o vėliau ir į kelnaites.
Kas yra daugkartinės kelnaitės (Atprastukės)? Kaip ir kada jas naudoti?
Imse Vimse specialios daugkartinio naudojimo kelnaitės, skirtos mokytis tualeto įgūdžių. Tai kelnaitės, labai panašios į įprastas kelnaites. Skirtumas tas, kad šios kelnaitės yra pagamintos iš dvigubo kilpinės medvilnės sluoksnio, o viduje yra kvėpuojantis ir drėgmę sulaikantis sluoksnis. Norint, kad vaikas atprastų šlapintis į sauskelnės (ypač jei naudojote vienkartines sauskelnes) jis turi pajusti drėgmę ir nesmagumą. Jei kelnaitės bus „pilnos“, jos tikrai sušlaps. Jei mažylis tik šiek tiek pasišlapins, o paskui skubės atsisėsti ant puoduko ar klozeto, jis jaus tik drėgmę, bet drabužėliai, kuriais mažylis apsivilkęs, liks nesudrėkę.
Šios kelnaitės puikiai tinka, kai vaikas palaipsniui mokosi sėstis ant puoduko, nusimauti ar užsimauti kelnaites. Pradžioje tai gali būti kaip žaidimas išmokti užsimauti ir nusimauti kelnaites, mokintis pasėdėti ant klozeto ar puoduko. Vėliau, kai vaikui nutinka „avarija“ t.y. mažylis šiek tiek prisišlapina ir kviečia vieną iš tėvelių pagalbos, kad jį kuo skubiau pasodintų ant klozeto ar puoduko. Tai padeda sujungti šlapinimąsi ir poreikį pasiprašyti „ant puoduko“. Su laiku mažylis pats išmoks pasiprašyti.
Labai svarbu sukurti atpalaiduojantį, nestresuojantį jausmą, be prievartos ir spaudimo vaikui. Kai kurie vaikai lengvai ir noriai įsijungia į žaidimą – mokymąsi, o kai kuriems vaikams reikia šiek tiek pastangų įtikinėti. Tėvelių uždavinys – padaryti, kad mokymasis tualeto įgūdžių būtų malonus, prisiderinant prie vaiko poreikių ir tempo. Rekomenduojame tėveliams kuo dažniau paklausti savo mažylio, gal jis norėtų „ant puoduko“. Pakvieskite vaiką tiesiog pasėdėti ant klozeto ar puoduko (pasirinkite tą metodą, kuris vaikui yra priimtiniausias). Kartais vaikas šiek tiek pasėdėjęs ir užsimano atlikti „reikalą“, o paskui pats užsimauti kelnytės.
Patirtis sako, kad daugkartinio naudojimo kelnaitės atlaiko vieną pilną mažylio pasišlapinimą, po kurio šias kelnaites reikia keisti kitomis.
Pradžioje, kol mažylis supras, kad į kelnaites nereikia šlapintis, rekomenduojame įdėti nedidelį įklotėlį pvz. bambuko viskozės ar medvilnės/ kanapės.
Kokio dydžio kelnaites reikia rinktis?
Pats svarbiausias kriterijus yra, kad vaikui kelnaitės būtų smagios, patogios vaikui, niekur nespaustų.
Ar galiu aš naudoti daugkartines kelnaites vietoj vienkartinių sauskelnių?
Atsakymas ir taip, ir ne. Daugkartines kelnaites rekomenduojame nešioti dienos metu, kai vaikas mokosi jas užsimauti, nusimauti, kai jis mokosi pasiprašyti arba pasišlapinus pajaučia drėgmę ir kviečiasi suaugusį žmogų į pagalbą.
Jos neatstos vienkartinių sauskelnių, kur vaikas gali šlapintis kiek nori ir nejaus drėgmės. Prisišlapinus – šios kelnaitės sudrėks ir jas reikės keisti kitomis. Todėl daugkartinių kelnaičių nerekomenduojama naudoti miego mietu, kol vaikas dar tik pradedamas mokyti. Taip pat nerekomenduojame „atprastukių“ naudoti ir nakties metu. Pietų miego metu šios kelnaitės tinkamos naudoti, kai vaikas jau moka pasiprašyti, bet, kartais, vis dar nutinka nedidelių „avarijų“.
Kiek daugkartinių kelnaičių reikia turėti?
Tai priklauso nuo to kaip esate toli „pažengę“ mokantis pasiprašyti ant puoduko. Taip pat labai priklauso kaip dažnai planuojate skalbti kelnaites. Dažniausiai 3 – 5 kelnaičių daugeliui užtenka. Pradžioje „avarijų“ mažyliams nutinka dažniau, todėl ir kelnaičių reikia daugiau. O po kurio laiko, kai pasišlapinimas į kelnaites atsitinka vis rečiau, jų reikės vis mažiau.
Nuo kokio amžiaus pradėti naudoti daugkartines kelnaites - atprastukes?
Tai labai individualu ir priklauso nuo to, kada pradedate savo mažylį atpratinti nuo sauskelnių. Imse Vimse daugkartinių kelnaičių dydis prasideda nuo 9 kg.
Taigi atsakymas būtų toks - pradėkite šias kelnaites naudoti tada, kai būsite pasirengę kantriai ir su meile mokyti mažylį tualeto įgūdžių.