APIE NATŪRALŲ ŽINDYMĄ

Pirmas ir svarbiausias kūdikio noras - būti vėl drauge, jausti motinos širdies plakimą ir globą. Kūdikis gimsta šlapias, todėl greitai vėsta. Jį reikia kuo skubiau nusausinti pašildytu vystyklu ar švelniu rankšluosčiu. Geriausiai ir greičiausiai naujagimiai sušyla būdami nuogi ant nuogos motinos krūtinės. Jei naujagimis netrikdomas rutininių ligoninės procedūrų, kaip svėrimas, matavimas, galima gėrėtis, kaip mažasis žmogutis geba pats per dvi valandas susirasti gyvybės šaltininį - krūtį. Tai labai svarbu tiek motinai, tiek naujagimiui. Tėvai pradeda suvokti naująjį žmogų kaip savarankišką asmenybę, žinančią kažką apie gyvenimą, o naujagimiui svarbu, nes jis sušyla, apsėjamas motinos mikroflora, atsparia ligoninės patologiniams mikroorganizmams, pailsi. Pats, susirasdamas krūtį “iš viršaus”, pajunta taisyklingo žindimo požymius, ką vėliau stengiasi atkartoti. Svarbu, kad motina žinotų, kaip glausti kūdikį prie krūties, kad nebūtų traumuoti speneliai. Būtinai reikėtų prašyti, kad pirmuosius kūdikio žindymus stebėtų akušerė ar slaugytoja, kurios nurodytų teisingo žindymo požymius ir pataisytų netikslumus. Kartu su pirmuoju kūdikio prigludimu prie krūties, jis gauna krekenas, kuriose yra saugančios ir brandinančios jo organizmą medžiagas. Motina dėl hormonų, išsiskiriančių žindimo metu, poveikio apsaugoma nuo ankstyvo pogimdyminio kraujavimo ir pradedamas pieno gamybos procesas, atitinkantis kūdikio poreikius.

MOTINOS PIENO PRIVALUMAI

Žindymo privalumus pirmiausia nulemia nepakartojama motinos pieno sudėtis. Jame yra:

1. Apsauginiai faktoriai - imunoglobulinai, baltieji kraujo kūneliai, oligosacharidai, lipidai, laktoferinas, lizosomos ir dar daug kitų faktorių;

2. Brandinantys faktoriai - augimo faktoriai, imunomoduliatoriai, nukleotidai;

3. Kompensuojantys faktoriai - virškinimo fermentai, hormonai

4. Mitybiniai faktoriai: riebalai, baltymai, angliavandeniai,vitaminai, mineralai.

Visi šie pieno komponentai laiduoja nepriekaištingą žmogaus vystymąsi.

Biopsichologinis faktorius -žindimo metu stimuliuojami motinos hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie formuoja biologinį motinystės pagrindą: kantrumą, toleranciją, pasitenkinimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Taip pat šių hormonų dėka motinos apsaugomos ir nuo daugelio ligų vėlesniame amžiuje.

Mišiniuose yra tik mitybiniai faktoriai, dauguma skirtingos kilmės, skirtingu kiekiu. Gali būti pridėta nukleotidų (brandinančio faktoriaus).

Kūdikis gali sėkmingai vystytis ir dirbtinai maitinant kūdikį, tačiau tam reikia dar daugiau žinių ir sąmoningų motinos pastangų. Kūdikiui labai svarbu ilgas ir artimas kontaktas su motina (kūnas prie kūno), akių ryšys ir neišblaškytas motinos dėmesys. Taip ugdomas saugus kūdikio prieraišumas prie žmonių.

Pirmas 2-5 dienas po gimdymo motinos krūtyse gaminsis priešpienis, kuriame mažai mitybinių, bet ypač gausu apsauginių, augimo faktorių ir vitaminų. Nuo 2-5 dienos iki 10 dienos gaminsis pereinamasis pienas, turtingas riebiosiomis rūgštimis, ypač svarbiomis nervų sistemos vystymuisi. Brandus pienas atsiranda nuo 10 paros ir tokios sudėties išlieka visą žindymo laikotarpį. Šiame piene yra visi apsauginiai ir brandinantys faktoriai. Mitybiniai pieno komponentai gerokai praskiesti didesniu vandens kiekiu. Pienas, kuris gaminsis atjunkymo laikotarpiu, t.y. antraisiais-trečiaisiais gyvenimo metais vėl panašus į priešpienį. Jame dominuoja apsauginiai imuniniai faktoriai. Atjunkymo laikotarpis prasideda nuo papildomo maisto davimo dienos ir trunka iki kūdikis atsisako krūties pats. Vaikelis turėtų būti krūties atsisakymo iniciatorius.

Pieno sudėtį įtakoja:

 • Naujagimio nėštumo savaitės, kūdikio amžius (prieš laiką pagimdžiusių motinų piene daugiau baltymų)
 • maitinimo pradžia ir pabaiga (maitinimo pradžioje pienas skystas, skirtas atsigėrimui, pabaigoje riebus, skirtas pasotinimui)
 • intervalai tarp maitinimų, paros ritmas, diena ir naktis;
 • motinos menstruacinis ciklas ar nėštumas;
 • tarpai tarp nėštumų;
 • motinos mityba prieš nėštumą, nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu.

Žindymas saugo motinos sveikatą - padeda gimdai grįžti į pirmykštį dydį, mažinakraujavimo tikimybę ir saugo nuo anemijos, mažina kiaušidžių ir krūtų vėžio galimybę, padeda optimaliai reguliuoti tarpus tarpnėštumų, mažina senatvėje osteoporozės ir šlaunikaulio kaklelio lūžių tikimybę. Diabetu sergančiom žindymo laikotarpiu sumažėja insulino poreikis, sumažėja ar išnyksta migreniniai galvos skausmai.

Pieno pareikalavimas priklauso nuo kūdikio apetito, kuris yra toks pats kaip suaugusių.Rytą dažniausiai valgo mažiau, o vakare - daugiau.Be to ir motinos pieno riebumas paros bėgyje kinta.Ryte riebesnis ir sotesnis, o vakare liesesnis.Norint suprasti kūdikio poreikius, pastebėti apetito svyravimus, reikia:

1) maitinti pagal poreikį; Šis poreikis arba maitinimo dažnis individualus kiekvienam kūdikiui.Vieni žinda kas 1 - 2 valandas, kai kiti kas 3 - 4 valandas.

2) leisti žysti iki paleis krūtį pats.

Maitinimo trukmė priklauso nuo:

1)kūdikio - kaip stipriai ir ritmiškai žinda;

2) motinos biologinių ypatumų - kaip stipriai ir intensyviai bėga pienas;

Kai kurioms mamoms pienas pradeda skirtis fontanu ir aktyvus kūdikis pasisotins per 2- 5 minutes.Jeipienas motinai skirsis lėtai, lašais, tai vaikeliui teks ilgiau darbuotis prie krūties iki pasisotins.Labai svarbu suprasti, jog abi normalios motinos,turinčios pakankamai pieno. Tačiau jei kūdikis iš vienos krūties žinda ilgiau nei 30 minučių, reikia žiūrėti ar teisinga žindymo pozicija, technika, nes tai prailgina maitinimą ir gali būti sužeisti speneliai.Pakoregavus poziciją ir įsitikinus, kad žindymas vyksta teisingai, maitinimo trukmė neribojama.

Labai svarbu, kad naujagimis gerai paimtų krūtį ir galėtų pakankamai ištraukti riebaus pienuko iš krūties giluminių alveolių, netraumuodamas spenelio.Pirmomis dienomis po gimdymo dažnai tenka (dėl tarpvietės plyšimų ar kirpimo) žindyti gulint.Svarbu, kad pečių juosta būtų atpalaiduota, ranka atmesta taip, kad naujagimiui netektų nepatogiai gulėti ant rankos, perkreipta galvute.Todėl reikia patogiai atsigulti, po pečiais ir galva padėti keletą pagalvių.Jei motina pasirenka žindyti sėdint, taip pat svarbu patogiai įsitaisyti lovoje ar krėsle.Atremti pečius, nes dėl įtemptos pečių juostos sutrinka pieno nutekėjimas.Pasidėti atramą po alkūne (gal pagalvę), kad nenutirptų ranka prilaikant žinduklį.Tai "klasikinė"ir "kamuolio" pozos.Laikant kūdikį kaip kamuolį, galima tuo pat metu žindyti dvynukus. 
Išsamesnė informaciją apie žindymą http://www.zindymas.lt/ 

DUK APIE DAUGKARTINES SAUSKELNES

Noriu naudoti medžiagines sauskelnes, tačiau jų yra be galo daug! Nežinau, kaip išsirinkiti tinkamas. Nuo ko pradėti?

Pirmiausiai išsiaiškinkite savo poreikius ir galimybes. Atsakykite sau į šiuos klausimus:

Kokios yra sąlygos jūsų namuose vystyklams skalbti ir džiovinti?

Jei turite džiovyklę, galite rinktis įvairias vystymo priemones, tačiau jei džiovyklės neturite, geriau rinktis greičiau džiūstančius vystyklus arba šias kelnaites rinktis tokias, kurių sluoksniai „išsiskleidžia“ ir gali būti džiovinami atskirai. Planuodami, kiek jums reikės vystyklų, atsižvelkite į tai, kad daugiau skysčio sugeriantys vystyklai ilgiau džiūsta, todėl įsigykite jų daugiau.

Jei norite vystyklus skalbti dienos pabaigoje skalbimo mašina, pasiskaičiuokite, kiek vystyklų ir kelnaičių jums reikės vienai dienai. Galite rinktis tiek greitai džiūstančius, tiek ir daugiau drėmės sugeriančius, bet lėčiau džiūstančius audinius. Jei norėsite skalbti kas dvi ar tris dienas, vystyklų reikės atitinkamai daugiau. Su mažiau vystyklų galima apsieiti, jei kaskart panaudotą vystyklą išplausite rankomis, bet tuomet patartume rinktis greičiau džiūstančius vystyklus, nes rankomis taip gerai neišgręšite, kaip tai padarys mašina.

Naudosite vystyklus nuo gimimo, ar jūsų vaikutis jau paaugęs?

Jei planuojate natūraliai vystyti vos gimusį vaikutį, įsigykite daug mažiau drėgmės sugeriančių plonų vystykliukų. Pirmą mėnesį vaikutis daugiau tuštinasi, ir vystyklus keisti reikia dažniau, todėl gebėjimas sugerti daug skysčio nėra toks aktualus. Kartais užtenka paprastų klasikinių ekologiškos medvilnės vystyklų ir įklotų. Kai vaikutis paauga, jis tuštinasi ir šlapinasi rečiau, bet gausiau, vystyklus keisti taip pat galima rečiau, todėl praverčia daug drėgmės sugeriantys bambukiniai, kanapiniai vystyklai arba medžiaginės sauskelnės, vilnoniai ar kanapiniai įklotai.

Kiek pinigų galite skirti natūralioms vystymo priemonėms?

 1. Jei kaina jums nėra svarbi, patogiau naudoti kelnaičių tipo medžiagines sauskelnes, kurias segti kūdikiui taip pat patogu, kaip ir vienkartines: panaudojote ir metate, tik ne į šiukšlių, o į skalbinių dėžę. Jos paprastai būna brangesnės. Jei norite pataupyti, dairykitės vystyklų, įklotukų ir prilaikančių kelnaičių atskirai. Dažniau keičiant vystykliukus, todėl prilaikančių kelnaičių reikia žymiai mažiau. (apie 3-5 vnt. parai). Pasidomėkite ir galimybėmis įklotukus, vystyklėlius pasisiūti pačioms. Internete galima rasti patarimų ar net iškarpų. Vilnones kelnaites ar įklotukus galite nusimegzti įsigijusios natūralios vilnos siūlų.

Labai patogu ir pigu kanapiniai įklotai. Naujagimiui rinkitės patį mažiausią dydį, spaustukų pagalba pasidarysite kelnaites. Vaikui išaugus, šiuos vystyklus panaudosite kaip įklotus į bet kokias sauskelnes.

Koks jūsų gyvenimo būdas?

 1. Jei gyvenate aktyviai, daug keliaujate, jums reikės daugiau gerai drėgmę sugeriančių vystyklų ir papildomų vilnonių įklotukų, patogių „trys viename“ ar vilnonių kelnaičių. 
 1. Ar jums priimtini vystyklai, pasiūti iš sintetinių medžiagų?
 2. Sintetinės medžiagos šiais laikais gali būti pakankamai geros ir draugiškos odai. Sintetiniai audiniai greičiau džiūsta, daug sugeria, yra nepralaidūs drėgmei, malonūs odai net ir sudrėkę.

Jei vis tik nenorite sintetinių vystyklų kasdienai, galite įsigykiti kelias sintetines „trys viename“ kelnaites kelionėms, nakčiai ar ilgiems pasivaikščiojimams.

Jei sintetikos vengiate, dairykitės vilnonių kelnaičių (jos daug sugeria ir gerai sulaiko drėgmę), bambukinių, kanapinių ar flanelinių vystyklų (jie daug sugeria, yra malonesni odai net ir sudrėkę), vilnonių įklotukų.

Kai atsakysite sau į šiuos klausimus, iš pradžių įsigykite kelis skirtingus patikusius gaminius ir išbandykite praktiškai. Nelabai patikusių išmesti nereikės - galėsite naudoti retkarčiais, o išbandytų ir patikusių nusipirkite tiek, kiek reikia kasdienai.

Kas turėtų sudaryti medžiaginių vystyklų komplektą?

 1. Vystyklai ar medžiaginės sauskelnės;
 2. Įklotai (papildomam drėgmės kiekiui sugerti);
 3. Vystyklinis popierius (išmatoms sulaikyti); 
 4. Prilaikančios išorinės kelnaitės (prilaiko vystyklus ir neleidžia prasiskverbti drėgmei);

Kiek vystyklų reikia turėti?

Iš pradžių galite įsigyti 2 ar 3 prilaikančias kelnaites (geriausiai – vilnones) ir 10-15 vystyklų ar medžiaginių sauskelnių, keletą įklotų. Pradėję vystyti vaiką natūraliai, pamatysite, kiek ir ko jums trūksta. Tuomet galėsite papildyti vystyklų atsargas.

Parai, kol džiūsta vieni vystyklai ir jums nereikėtų jaudintis, kad nespės išdžiūti, geriausia turėti apie 20-20vnt. vystyklų ar medžiaginių sauskelnių.

Kurias medžiagines sauskelnes ar vystyklus rinktis?

Nedideli flaneliniai ar kanapiniai vystyklai naujagimiui. Spaustukų pagalba greitai lengvai pasidarysite kelnaites. Vaikui paaugus šiuos vystykliukus panaudosite kaip įklotus. Paprasta ir pigu.

Imse Vimse flaneliniai ar kilpiniai medvilniniai vystyklai NB dydžio.

Universalaus dydžio sauskelnes geriausiai naudoti nuo 1 mėnesio. Jos tinkamos visam vystyklystės laikotarpiui.

Kišeninės – universalaus dydžio kanapinės sauskelnės. Jos tinkamos visam vystyklystės laikotarpiui. Viduje yra kišenė įklotams įdėti. Šios sauskelnės labai patogu, kai vaikas judrus – įklotai lieka savo vietoje. Puikiai tinka gausiai besišlapinančiam mažyliui: įklotai „kišenėje“ ir papildomas įklotas ant viršaus.

„Trys viename“. Patogi „trijulė“: medžiaginės sauskelnės, „du išsiskleidžiantys liežuvėliai - įklotai“, drėgmės nepraleidžiančios išorinės kelnaitės. Jei vaikutis gausiai šlapinasi į vidų galima įdėti papildomą įklotą.

Atminkite:

 • Kuo medžiaginės kelnaitės daugiau sugeria – tuo jos ilgiau džiūsta. Vadinasi jų reikia turėti daugiau.
 • Visada patogu turėti bent vieną komplektą tradicinių medvilninių vystyklų: jie greitai džiūsta, juos galima naudoti kaip vystyklus ir kaip įklotus. Vasaros metu ir užkloti vaikutį.
 • Jei renkatės sauskelnes pagal vaiko svorį – galima pirkti vienu, ar dviem dydžiais didesnes. Tokiu atveju lipukus prilaikančias kelnaites reikės susegti arčiau vidurio.

Prilaikančios kelnaitės:

Neperšlampamos medvilninės kelnaitės – plonos, lengvos, patogios ir greitai džiūstančios. Jų reikia turėti apie 5 vnt. parai, nes sušlapusias kelnaites reikia skalbti.

Vilnonės kelnaitės. Galite rinktis užmaunamas kelnaites, vilnones kelnaites su lipukais arba su spaustukais.

Jų užtenka turėti apie 3 vnt. parai, nes sušlapus kelnaites pakanka tik išdžiovinti ir vėl naudoti.

Kaip dažnai reikia keisti medžiagines sauskelnes?

Tai priklauso nuo to, kokio amžiaus yra jūsų vaikutis, kaip dažnai jis tuštinasi ir kaip gausiai šlapinasi. Jei kūdikis pasituštino, vystyklus dera pakeisti iš karto. Jei kūdikis tik šlapinasi, keiskite ne rečiau nei kas 2-3 valandas. Dažniau gali tekti keisti, jei kūdikis šlapinasi labai gausiai ir dažnai. Naktį vystyklų galima nekeisti, jei tik kūdikis nesituština. Tuomet patartina naudoti įklotukus ir vystyklus, sugeriančius itin daug drėgmės (vilnonius, kanapinius, bambukinius, „Imse Vimse“ įklotukus gausiai besišlapinantiems kūdikiams).

Ar nieko tokio, kad su medžiaginėmis sauskelnėmis vaikas jaučiasi šlapias?

Tikrai nieko baisaus! Vaikai, kurie nuo kūdikystės jaučia šlapumą, greičiau ima suvokti ir valdyti savo šlapinimosi ir tuštinimosi funkcijas. Jiems lengviau išmokti naudotis puoduku.

Be to, yra audinių, kurie malonūs odai net ir sušlapę. O vilna, šilkas ne tik malonūs odai, bet ir neleidžia odai atšalti,todėl vilnonius įklotukus gerai naudoti pasivaikščiojimų metu.

Ar higieniška naudoti medžiagines sauskelnes?

Taip! Higieniškumas dažnai painiojamas su sausumu. Tačiau taip nėra. Sausa – tai dar nereiškia švaru. Nepaisant to, kad vienkartinės sauskelnės atrodo tartum sausos, mikroorganizmai jose dauginasi lygiai taip pat, kaip ir šlapiose medžiaginėse sauskelnėse. Todėl tiek medžiagines, tiek ir vienkartines sauskelnes reikia keisti ne rečiau, kaip kas 2-3 valandas.

Kanapė, bambukas, vilna ir šilkas – savaime higieniškas pluoštas.

Ar galiu naudoti medžiaginius įklotus kartu su vienkartiniais vystyklais?

Taip! Ypač jei beria vaiko užpakaliuką, o jūs dėl tam tikrų priežasčių negalite naudoti medžiaginių skalbiamų vystyklų. Puikiai tiks kanapės ar nebalinto šilko įklotėliai.

Naudoju medžiagines sauskelnes, tačiau viskas peršlampa kiaurai! Ką daryti?

Priežasčių gali būti keletas.

 1. Jei naudojate naujas medžiagines sauskelnes ar prilaikančias kelnaites, atminkite, kad audinių gebėjimas sugerti drėgmę didėja juos dažniau skalbiant. Išskalbus sauskelnes ir prilaikančias kelnaites 2-3 kartus, sugeriamumas padidės.
 2. Jei vaikas šlapinasi daug ir dažnai, galima pabandyti dėti daugiau ar storesenius įklotus, naudoti vystyklus, sugeriančius daugiau drėgmės. Rinkitės kanapinius, bambukinius, vilnonius įklotus. Būtinai maukite vilnones prilaikančias kelnaites.
 3. Įdėmiai perskaitykite, kaip rekomenduojama prižiūrėti jūsų naudojamas priemones. Nenaudokite minkštiklių, baliklių, nes jie mažina audinių gebėjimą sugerti daugiau skysčio. Vilnones priemones (kelnaites, įklotukus) impregnuokite lanolinu (išmirkykite vandenyje suvilnos priežiūrai skirta priemone, kurios sudėtyje yra natūralaus vilnos riebalo lanolino).
 4. Gali būti, kad reikia tiesiog dažniau keisti medžiagines sauskelnes.

Kokias medžiagines sauskelnes naudoti, jei beria vaiko užpakaliuką?

Tokiu atveju reiktų rinktis medžiagines sauskelnes iš higieniško pluošto. Puikiai paraudimus bei grybelius gydo kanapė bei nebalinto šilko įklotėliai. Naudojant šių pluoštų sauskelnes ar įklotus dažnai paraudimas praeina nenaudojant jokių kremų.

Tačiau net ir naudodami medžiagines, jas dažniau keiskite, darykite oro vonias, sauskelnes skalbkite ekologiškais, alergijos nesukeliančiais skalbimo milteliais.

Ar su vilnonėmis prilaikančiomis kelnaitėmis vaikui nebus per karšta?

Vilnonės kelnaitės nepraleidžia drėgmės, todėl apsaugo drabužėlius ir patalus nuo šlapimo. Vilna turi savybę šildyti, kai šalta ir vėsinti, kai karšta. Be to, vilna yra pralaidi orui, todėl su plonomis vilnonėmis kelnaitėmis vaikas tikrai neperkais. 

MEDŽIAGINIŲ SAUSKELNIŲ PRIEŽIŪRA

Visus panaudotus vystyklus dienos eigoje dėkite į atskirą skalbimui skirtą dubenį ar kibirą. Vakare ar kitos dienos rytą, visas sauskelnes sudėkite į skalbimo mašiną. Įjunkite tik skalavimo šaltu vandeniu režimą. Vanduo išskalaus šlapimą ir nemalonų kvapą. Kai medžiaginės sauskelnės išskalautos, tada galima papildomai pridėti medvinės drabužių, įpilti skalbimo priemonės ir įjungti reikiamą rėžimą. Kokia temperatūra tinkama pažiūrėkite ant gamintojo etiketės.

Jei kūdikis pasituštino, tokias sauskelnes pirmiausia perplaukite šaltu vandeniu ir tik tada dėkite drauge su kitomis panaudotomis sauskelnėmis į dubenį ar kibirą.

JEI SAUSKELNĖS ĮGAVO KVAPĄ:

Pabandykite plauti sauskelnes ar įklotus karštame vandenyje be plovimo priemonių, bet su 1/3 puodelio geriamosios sodos ir 1/4 puodelio acto. Padarykite tai kelis kartus, kol vanduo daugiau nebebus muiluotas.

Rekomenduojame pabandyti pavirinti sauskelnės bent retsykiais pavirinti;

Po to, kai kvapas išnaikinamas, geriamąją sodą galite naudoti reguliariai.

Džiovinimas saulėje taip pat padės panaikinti dėmes ir kvapus.

Puikiai medžiagines sauskelnes išskalbs specialūs Baby Anthylis dezinfekuojantys milteliai vaikiškiems skalbiniams.

APIE IVN SERTIFIKATĄ

IVN – aukščiausios kokybė žmogui ir Žemei garantas

IVN (International Association Natural Textile Industry – Tarptautinė natūralios tekstilės pramonės asociacija) – tai pirmaujanti sąjunga įmonių, nusprendusių gaminti aukštos kokybės natūralios tekstilės gaminius, laikantis griežčiausių ekologinių ir socialinių reikalavimų. Gryno natūralaus pluošto gaminiai yra neabejotinos kokybės, itin patogūs dėvėti. 
Ši aukšta kokybė ir aplinkosauginių standartų atitikimas yra pažymėti IVN kokybės ženklu „NATURTEXTIL“.

Gaminiai su kokybės ženklu „NATURTEXTIL“ yra griežtai kontroliuojami. Tam, kad galėtumėte būti tikri ženklo skaidrumu ir patikimumu, IVN atskleidžia visus gamybos ypatumus. Be to, jūs galite gauti informaciją apie kiekvieno gaminio, pažymėto „NATURTEXTIL“ ženklu, pagaminimo kelią.

IVN per daugelį metų susistemino pagrindinius kokybės reikalavimus, kurie nuolat yra tikrinami ir toliau tobulinami. Šie reikalavimai aplinkai draugiškiems gaminiams užtikrina, kad visi natūralaus pluošto privalumai gamybos metu būtų išsaugoti.

Visi gamybos etapai nuo pluošto surinkimo iki baigto gaminio pristatymo turi visiškai atitikti griežčiausius kokybės reikalavimus. Tai kontroliuoja nepriklausomos testavimo organizacijos visu gamybos proceso metu. 

Jokios kitos aprangos etiketės, net jei jose yra pažymėta “Öko” („eko“) ar “Natur” („Natūralu“), negali garantuoti tokio saugumo ir kontrolės. Taigi, jūs galite tikėtis, kad drabužis, pažymėtas „NATURTEXTIL“ ženklu, yra be žalingų medžiagų, ne tik todėl, kad jos galų gale buvo išplautos, bet todėl, kad jų nebuvo visos gamybos metu.

Drabužiai, pažymėti tiek kokybės ženklu „NATURTEXTIL “IVN ZERTIFIZIERT” (IVN sertifikuotas), tiek “IVN ZERTIFIZIERT BEST” (IVN sertifikuotas GERIAUSIAS), yra gaminami laikantis griežčiausių ekologinių reikalavimų. Abu žymėjimai garantuoja aplinkai draugišką gamybą, kuo natūralesnį pluošto apdirbimą, patogumą dėvėti ir aukštus socialinės atsakomybės standartus. 
Ženklas “IVN ZERTIFIZIERT BEST” (IVN sertifikuotas GERIAUSAS) reiškia, kad laikomasi aukščiausių ekologinių reikalavimų, kokie tik įmanomi šiuolaikinėje gamyboje. Deja, net šiandien daugelis drabužių negali būti pasiūti laikantis GERIAUSIO standarto, nes reikalaujamos kokybės ekologiškai gaunamų žaliavų, tokių kaip vilna ar šilkas, nėra pakankamai.
Ženklu “IVN ZERTIFIZIERT” (IVN sertifikuotas) žymimi drabužiai, kurių ne visi gamybos etapai atitinka GERIAUSIO standarto reikalavimus ekologine prasme. Tačiau juose nėra jokių žalingų medžiagų.

Atkreipkitė dėmesį į tai, kad pats drabužis turi būti pažymėtas kokybės ženklu.

Tai gali būti lipdukas, etiketė ar banderolė ant gaminio. Toks žymėjimas yra atpažįstamas kaip prekinis ženklas. 
Natūralus pluoštas dažnai yra pradinė medžiaga, žaliava, kuri gamybos metu yra stipriai chemiškai apdorojama, todėl praranda savo gerąsias savybes. Taip natūralus pluoštas tampa vis labiau panašus į sintetinį ir jo neįkainojamos savybės vis labiau prarandamos. Kai kurios cheminės medžiagos po apdirbimo tiesiog išplaunamos iki leidžiamos normos, bent jau tuose gaminiuose,kurie parduodami Vakarų Europoje. Net jei cheminių medžiagų likutis yra žemiau nustaytos leidžiamos normos, ar net jei jis yra nefiksuojamas turimų matavimo prietaisų (yra žemiau fiksuojamos ribos), dar nereiškia, kad drabužyje cheminių medžiagų nelikę. Žmonės patiria nemalonumų dėl mažiausių cheminių medžiagų likučių. Ypač alergiški arba hiperjautrūs, daug prakaituojantys žmonės. Žmogaus prakaitas gali ištraukti chemines medžiagas iš audinio ir oda jas absorbuos į organizmą. Ženklai “Natur”, “Bio” ar “Öko” („Eko“), žymintys drabužius, nėra tokie saugūs, kaip maisto pramonėje, kur jų naudojimas reglamentuojamas labai griežtai.Tačiau pirkdami tekstilės gaminius galite būti tikri dėl ženklo „NATURTEXTILE“ – jis patvirtintas tiek pirkėjų iniciatyva, tiek žurnalo „Okötest“ atliekamo sertifikavimo. Du „NATURTEXTILE“ ženklai skiriasi nuo kitų visų pirma tuo, kad garantuoja, jog cheminių junginių nėra ne tik pačiame drabužyje, bet jie nebuvo naudojami ir viso gamybos proceso metu. Pavyzdžiui, medvilnė turi būti auginama be pesticidų ir trąšų. Oda gali kvėpuoti laisvai, nes sintetinių dervų priedai yra draudžiami. Kai cheminių medžiagų nėra drabužyje, jos negali neigiamai veikti ir odos.

Etiketė "organic" (ekologiška) arba "organic – in conversion(pereinanti į ekologišką) - 95% ar daugiau pluošto – neįskaitant ne tekstilės aksesuarų – turi būti iš sertifikuotų ekologinių ar pereinančių į ekologinius ūkių. Etiketė "made with x % organic materials" (sudėtyje yra x% ekologiškų medžiagų) arba "made with x % organic – in conversion materials" (sudėtyje yra x% pereinančių į ekologiškas medžiagų) - 70% - 95% ar daugiau pluošto – neįskaitant aksesuarų - turi būti iš sertifikuotų ekologinių ar pereinančių į ekologinius ūkių. IVN-Certified BEST (IVN sertifikuotas GERIAUSIAS) etikete žymimi tik tie drabužiai, kurių 100% pluošto gauta iš sertifikuotų ekologinių ūkių.

Visuose gamybos etapuose turi būti užtikrinama, kad ekologiškos žaliavos nebus sumaišytos su žaliavomis iš pereinančių į ekologinius ūkių, ir nebus suterštos. Visos ekologiškos žaliavos turi būti aiškiai pažymėtos iratpažįstamos kaip tokios viso proceso metu. Žaliavų apdirbimas leidžiamas tik su natūraliomis medžiagomis, gaminiai balinami deguonimi. Draudžiama naudoti amoniaką, chlorą bei optinius baliklius, medžiagas, kuriose yra sunkiųjų metalų.

Dažyti gaminius leidžiama tik natūraliais dažais, kuriuose nėra sunkiųjų metalų, arba sintetiniais dažais, kuriuose AOX yra mažiau nei 1%. Išimtis yra taikoma mėlyniems, žaliems bei turkio dažams, kuriuose gali būti iki 5% vario. Draudžiama naudoti formaldehidą ar dažus, kurie yra pripažinti ar įtariami kancerogenai. Dažymui gali būti naudojamas tik vanduo ir natūralūs aliejai. IVN-Certified BEST (IVN sertifikuotas GERIAUSIAS) gaminiams išimtys dėl vario nėra taikomos.

Sintetinės medžiagos gali būti naudojamas vėlimui ir minkštinimui, bet tik tiek ir tokios, kad atitiktų visus reikalavimus. Gaminio užbaigimui naudojamos virvelės, apsiuvai, siūlai turi būti iš natūralaus pluošto. Metalinėse sagose ir užtrauktukuose neturi būti nikelio ir chromo, plastikiniuose gaminiuose neturi būti PVC. Gaminio įpakavime taip pat neturi būti PVC.

Griežti reikalavimai taikomi ne tik pačiam gamybos procesui. Taip pat yra draudžiamas priverstinis darbo jėgos naudojimas (papildomi įsipareigojimai dėl darbo iš darbuotojo pusės). Darbuotojams turi būti užtikrinta saugi ir sveika drabo aplinka, draudimas nuo nelaimingų atsitikimų. Draudžiama išnaudoti vaikus. Draudžiama bet kokia diskriminacija priimant į darbą. Darbo užmokestis turi būti mokamas laikantis visų teisinių reikalavimų.

Gamintojas taip pat turi būti akredituotas ir laikytis ISO 65 kokybės standartų

APIE EURO GĖLĖS SERTIFIKATĄ

1922 m. sukurta ES eko ženklo „Gėlė“ yra unikali sertifikavimo sistema, siekianti padėti Europos vartotojams išsirinkti „žalesnius“, aplinkai palankesnius produktus ir paslaugas (neapimant maisto produktų ir vaistų)
Per pastaruosius dešimt metų “Gėlė” tapo Europos Bendrijos simboliu produktams, tapdamas paprastu ir tiksliu vadovu vartotojams. Visi produktai paženklinti eko-ženklu “Gėlė” yra patikrinami nepriklausomų tyrimo laboratorijų jų atitikimą griežtiems ekologiniams ir vartojimo kriterijams.
Šiuo metu yra 24 produktų grupės, kurioms jau yra suteikta daugiau nei 250 licenzijų keliems šimtams produktų naudoti eko-ženklą “Gėlė”
ES eko-ženklo suteikimą administruoja Europos Eko-ženklo suteikimo taryba, remiama Europos Komisijos, visų ES šalių narių ir Europos Ekonominės Erdvės šalių narių. Europos Eko-ženklo suteikimo tarybos veikloje dalyvauja pramonės, aplinkos apsaugos ir vartotojų organizacijų.

KUO SKIRIASI EKOLOGIŠKA IR ĮPRASTA KOSMETIKA?

Pagrindinė ekologiškos kosmetikos savybė yra ta, kad šioms kosmetikos priemonėms yra suteiktas sertifikatas, kurią išdavė oficiali organizacija, prižiūrinti gamybos procedūras bei gaminio sudėtį visose jo pakopose. 
Ekologiškos ir įprastos kosmetikos skirtumus iš esmės galima padalinti į dvi grupes: 
1. Į sudedamąsias medžiagas, kurių nėra ekologiškos kosmetikos sudėtyje 
Ekologiškų kosmetinių priemonių sudėtyje nėra įvairių cheminių medžiagų, kurios žalingos aplinkai, žmogaus sveikatai, arba tiek aplinkai, tiek žmogaus sveikatai. Šių priemonių sudėtyje nėra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), naftos želės, sintetinių dažiklių ir aromatų, gyvulinės kilmės gaminių, silikonų ir t. t. 
2. Į sudedamąsias medžiagas, kurių yra ekologiškos kosmetikos sudėtyje 
„Bio Plasis“ organinės kosmetikos priemonių sudėtyje yra natūralių sudedamųjų medžiagų iš sertifikuotų ekologiškų ūkių. Šios sudedamosios medžiagos yra geresnės kokybės ir jų efektyvumas didesnis nei įprastos kosmetikos.

Kuo skiriasi natūrali ir ekologiška kosmetika?

Dažnai painiojama, kas yra natūrali ir ekologiška kosmetika, nes abiejų rūšių kosmetikos sudėtyje yra naudojamos žolelių sudedamosios medžiagos. Pagrindinis skirtumas yra tai, kad ekologiška kosmetika yra patvirtinta tam tikru sertifikatu, kuris įrodo, jog gamyba yra kontroliuojama visuose etapuose ir jog natūralios sudedamosios medžiagos yra išaugintos ekologišku būdu.

Kaip ir ekologiško maisto atveju, klientai ant kosmetikos visada turėtų ieškoti sertifikato, kuriuo gaminys buvo pripažintas ekologišku, numerio. Šis numeris visiems gaminiams yra skirtingas ir negalioja bendrai visiems įmonės gaminiams.

PUL ir TPU medžiaga

PUL - yra poliuretano laminatas (Polyurethane Laminate),
atspari drėgmei, tačiau pralaidi orui medžiaga. Yra suyranti, todėl gali būti
pilnai kompostuojama.

TPU – yra termoplastinis poliuretanas (Thermoplastic
Polyurethane). Drėgmei atspari, tačiau pralaidi orui medžiaga panaši kaip PUL, tačiau pats gamybos
procesas šiek tiek skiriasi. Privalumas tas, kad greičiau suyra,yra minkštesnis. Ši medžiaga jautresnė
karščiui, todėl negalima džiovinti automatinėse džiovyklėse. Rekomenduojama džiovinti ant ne karšto džiovintuvo arba patiesti ant lygaus paviršiaus ir leisti išdžiūti natūraliai. Kompostuojamas suyra per 4-5 metus.

Tiek PUL tiek TPU nerekomenduojama skalbti labai aukštoje temperatūroje, kadangi skalbiant karštame vandenyje trumpėja jų ilgaamžiškumas.